Spišská Sobota - historické centrum (600 m) 

10.01.2023

Spišská Sobota je mestskou časťou mesta Poprad. Historické centrum Spišskej Soboty je od roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Dnes predstavuje jeden z najlepšie zachovaných stredovekých urbanistických celkov Slovenska.

Jadrom jedinečného mestského celku je lievikovité námestie, ktoré ohraničuje radová zástavba meštianskych domov. 

Rímskokatolícky Kostol sv. Juraja z roku 1273 má päť gotických oltárov. Neskorogotické krídlové oltáre sv. Juraja a sv. Antona vytvorili v rokoch 1503 až 1520 v dielni Majstra Pavla z Levoče. V roku 2008 ho navštívila Kráľovná Alžbeta II. a v roku 2011 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku roka. 

Pri kostole stojí renesančná zvonica z roku 1598 a baroková socha Immaculaty z roku 1772. V parku sa nachádza mierka na obilie predstavujúca jedinečnú pamiatku na významné spišskosobotské trhy. Oproti parku sa nachádza sa Podtatranské múzeum,

Voľne stojaci mestský dom postavili ako neskorobarokovú palácovú stavbu koncom 18. storočia. Budovu evanjelického kostola stavitelia začlenili v roku 1777 do radovej zástavby námestia. V jeho interiéri sa nachádza cenný oltárny obraz Kristus na Olivovej hore z roku 1852. 

O tom, že toto krásne miesto objavil už aj kráľ Matej Korvín svedčí mramorová tabuľa s nápisom na dome, v ktorom prenocoval. Medzi ďalšie historické osobnosti, ktoré pôsobili v Spišskej Sobote patria Móric Beňovský, Augustín Szász, Ján Brokoff, Gedeon Majunke. Medzi historické klenoty patrí aj cintorín v Spišskej Sobote.

Dnes je romantická Spišská Sobota obľúbenou zastávkou turistov, ktorí si tu môžu v niekoľkých štýlových reštauráciách vychutnať dobré jedlo.

Vytvorte si webové stránky zdarma!